Nejstarší bavorská plemenice dojeného plemene, a zřejmě nejenom tam

news img

Do nového roku se vždy přeje hodně zdraví, hodí se tedy začít nový rok příspěvkem z prvního čísla letošního německého časopisu Rinderzucht Fleckvieh o nejstarší bavorské plemenice dojeného plemene, a zřejmě nejenom tam nejstarší.

Silná a vitální i ve svých 25 letech je stále dcera Radona jménem Liebe (Láska) na farmě Merkle ve Švábsku, která je stále v produkci a již dávno patří mezi žijící legendy fleckvieh plemene.

Tato velká dáma německého chovu fleckvieh se stala i jakousi ikonou, protože se může pyšnit nejenom velkou produkcí mléka a dlouhověkostí, ale i kombinovanou užitkovostí. A přináší potěšení i řadě dalších chovatelů, protože je živým symbolem udržitelnosti v chovu skotu. Také k velké hrdosti jejích majitelů rodiny Merkle v Krumbach-Attenhausenu.

Narodila se 31. července 1995 a od samého začátku byla docela nenápadná a bezproblémová. Edgar Merkle vysvětluje, že na trhu s dobytkem v Weilheimu si tuto mladou krávu okamžitě zamilovat a opravdu ji chtěl koupit. Odchována byla v chovu Kappelmeier v Maisachu. Aukční cena za toto zvíře byla tenkrát dobrých 2 500 Euro a jméno jí vybrala dcera pana Merklela Nadja.

Liebe (Láska) je chována ve volné stáji s individuálními boxy pro 160 dojnic, která byla postavena v roce 1994. I následný přechod na dojící robot zvládla bez problémů. Její celoživotní produkce činí 160 891 kg mléka s 6 309 kg tuku a 5 748 kg bílkovin. Průměrné mezidobí na úrovní 378 dní, ukazuje na její mimořádnou plodnost a zdraví. Jak vysvětluje farmář, stále jde o naprosto zdravou plemenici, proto uvažují o jejím dalším zapuštění. I to i proto, aby byla klidnější, protože je trochu paličák, jak to odpovídá tvrdohlavém stáří, ale jinak je velmi milá.

14. února 2020 porodila již dvacáté druhé tele. Z těch 13 bylo jaloviček a 9 býků, z nichž jeden zůstal ve stáji v přirozené plemenitbě. Ve stáji nyní stojí její dvě dcery, dvě vnučky, tři pravnučky a jedna prapravnučka, takže je zde pět generací této rodiny. Liebe (Láska) je také prababičkou prověřeného býka narozeného v roce 2009 jménem Rijeka, jehož matka má ukončených osm laktací.

Farmář uvádí, že dobré krávy potřebují čas na vývoj. A na této jeho teorii musí něco být, protože z jeho stáje pochází mnoho dalších krav s vysokou celoživotní produkcí. I když Liebe (Láska) staví všechny ostatní do stínu. Ale jak připouští chovatel, i ona neměla všechny laktace ideální.

Podle slov chovatele, jedna věc je jasná, Liebe (Láska) zůstane na farmě až do konce svého života, i kdyby už by přestala produkovat mléko.

 

Fotogalerie

Jedno z jejich velkých vystoupení bylo na jubilejní výstavě ve Wertigenu v roce 2015, kde byla korunovaná královnou dlouhověkých krav, k velké hrdosti jejího majitele Edgara Merkleho.

Jedno z jejich velkých vystoupení bylo na jubilejní výstavě ve Wertigenu v roce 2015, kde byla korunovaná královnou dlouhověkých krav, k velké hrdosti jejího majitele Edgara Merkleho.

 
Vloženo: 01. 01. 2021       Stránka: Fleckvieh
Další články

Hilfinger – komplexní prověřený býk, s pěknými, mělkými vemeny

05. 08. 2021 Fleckvieh

Tento býk pochází z chovu Ilg Gbr Georg & Ulrich v Hattenhofenu, z rodiny S, která se vyznačuje vysokou bílkovinou. Jeho matka Samba, dcera býka Wille, je již po šesté otelená a je stále fit, když její maximální laktace byla právě ta poslední pátá.

Hamlet Pp* - na rodině záleží!

02. 08. 2021 Fleckvieh

Rodina Günzinger z St. Georgen u Obernbergu je již po tři desetiletí stálicí v chovu fleckvieh a díky výstavním úspěchům s krávami z rodiny A se proslavila i za hranicemi. Dnes je rodina krav linie A ve světě fleckvieh něčím zvláštním. S velmi zajímavými bezrohými býky Hamlet Pp* a Wega Pp* dosáhla špičkového chovatelského úspěchu. Na ohromný genetický potenciál rodiny linie A ukazuje ale také řada vysoce genotypizovaných jalovic na farmě.

Zeiger - špičkový mladý genomický býk

20. 07. 2021 Fleckvieh

Jako syn Zazu ZEL-134 je pokračovatelem vzácnější krevní linie. Pochází z významné a úspěšné L-rodiny z podniku Schürer –Hammon. 

Malaga Pp - bezrohý, produkční zlepšovatel fitnessu

08. 07. 2021 Fleckvieh

Malaga je produkčně silný bezrohý zlepšovatel, který přináší později dospělé krávy, vyššího rámce, s dobrými končetinami. Ty jsou strmější, s pevnou spěnkou a vysokým paznehtem. Pěkná vemena se vyznačují především délkou a úhlem předního vemene,  s výrazným závěsným vazem a ideálními struky. To vše, společně s dobrými fitness znaky, přispívá k výborné dlouhověkosti po několik laktací.

První fleckvieh kráva s celoživotní produkcí 200 000 kg mléka!

19. 11. 2020 Fleckvieh

ERLE (česky Olše) z rodinné farmy Bernharda a Marie Schirnhoferových z Grafendorfu ve východním Štýrsku se zapíše do historie chovu skotu. Stala se první fleckvieh krávou na světě s celoživotní užitkovostí přes 200 000 kg mléka.

Logo ISB GENETICS

ISB GENETIC

Ledečská 2917
580 01 Havlíčkův Brod
Česká republika, EU kód: CZ61790003

IČ: 47451939     DIČ: CZ47451939 (jsme plátci DPH)

telefon: +420 569 408 331
email: info@isbgenetic.cz

ZASÍLAT NOVINKY

Pokud chcete od nás dostávat novinky emailem, zaregistrujte si prosím Váš email.

   

2000 - 2022 © ISB GENETIC - All rights reserved

developed: CodeKey.cz