Kontrola užitkovosti skotu

Zajímají Vás přesné hodnoty užitkovosti Vašeho chovu skotu? Začněte provádět kontrolu užitkovosti.
ISB - Genetic s.r.o. provádí kontrolu užitkovosti ve stádech skotu. Při kontrole užitkovosti jsou přísně dodržovány veškeré normy, nařízení a doporučení od Českomoravské společnosti chovatelů a.s. a mezinárodní organizace pro kontrolu užitkovosti ICAR.
 

Co je kontrola užitkovosti

Kontrola užitkovosti spočívá v pravidelném zjišťování dojivosti plemenic, přesně definovaném způsobu odběru vzorků mléka a hlášení dalších potřebných údajů - čísla narozených telat, průběh porodů, čísla vyřazených krav, opravy původů atd. U vybraných plemenic se zjišťuje i dojitelnost.
 

Jaké hodnoty se zjišťují

Odebrané vzorky mléka jsou okamžitě po kontrole užitkovosti odváženy na svozná místa, kde jsou uskladněny v chladících boxech a dvakrát týdně odváženy do specializovaných laboratoří pro rozbor mléka. Tyto laboratoře jsou v majetku ČMSCH a.s. Pro potřeby kontroly užitkovosti je stanovován obsah tuku, bílkoviny a laktózy a počet somatických buněk.
Chovatel má možnost si objednat i rozbory bazénových vzorků na ostatní kvalitativní parametry mléka, jako je obsah močoviny, stanovení bodu mrznutí, stanovení celkového počtu mikroorganismů, průkaz inhibičních látek a kvasná zkouška. Samozřejmostí je stanovení počtu koliformních bakterií, psychrotrofních mikroorganismů a termirezistentních mikroorganismů, což je velice důležité pro zpeněžování mléka. Tyto rozbory je možné provést i mimo běžný provoz laboratoře v neděli a ve svátek.
Naší snahou je co nejvíce tuto činnost zobjektivnit, protože v první řadě slouží jako zdroj informací pro rozhodování chovatele a jako zdroj informací pro kontrolu dědičnosti. Z tohoto důvodu je práce našich kontrolních asistentů v terénu neustále kontrolována nejen ze strany firmy, ale i ze strany ČMSCH a.s. a ČIŠPHZ.
 

Oprávnění k provádění kontroly užitkovosti

Kontrola užitkovosti je prováděna na základě rozhodnutí ministerstva zemědělství ČR, uděleného podle § 3 zákona č.154/2000 Sb (plemenářského zákona)  čj.: 36292/01-7010. V tomto rozhodnutí je udělen souhlas oprávněné osobě ISB-GENETIC s.r.o. provádět kontrolu užitkovosti, výkonnostních testů a posuzování skotu a koz.
 

Potřebujete kontrolu užitkovosti?

Kontaktujte Ing. Marii Ondrákovou, Ph.D. (tel: 774 734 650, e-mail: ondrakova@isbgenetic.cz)

Logo ISB GENETICS

ISB GENETIC

Ledečská 2917
580 01 Havlíčkův Brod
Česká republika, EU kód: CZ61790003

IČ: 47451939     DIČ: CZ47451939 (jsme plátci DPH)

telefon: +420 569 408 331
email: info@isbgenetic.cz

ZASÍLAT NOVINKY

Pokud chcete od nás dostávat novinky emailem, zaregistrujte si prosím Váš email.

   

2000 - 2022 © ISB GENETIC - All rights reserved

developed: CodeKey.cz