Fleckvieh býk Mabuso – přesvědčuje svými prvními dcerami

news img

Po velkém úspěchu jeho dcery Melissy na Alpencupsu v Miesbachu byly jeho dcery úspěšné minulou sobotu na Noci mladých krav v Münsteru. Celkovou vítězkou zde byla jeho dcera Marbl a titul Miss nejhezčí vemeno získala jeho dcera Anna.

Prvních 18 dcer býka Mabuso přesvědčuje nejenom velmi dobrou mléčnou produkcí, ale i pěkným exteriérem a není proto divu, že Mabuso na sebe upozorňuje v současném odhadu PH (12/22) s GZW 132 a MW 127. Nízký počet dcer mu sice ještě nedává oficiální status prověřeného býka, ale již od začátku jsou jeho dcery velmi přesvědčivé a další, které se telí každý den, to jenom potvrzují. Mabuso byl nasazen do plemenitby v dubnu 2019 s GZW 130. S přechodem na jednokrokovou metodu zažil tento velmi korektní a elegantní býk své druhé jaro v plemenitbě a jeho hodnoty narostly o 12 bodů v GZW i v MW. Zatímco od jeho nasazení do prosince 2022 báze o 7,3 bodu v GZW poklesla, Mabuso si tedy naopak ještě o dva body polepšil.

Mabuso je nejlepším synem býka Miami, jehož potomci pravidelně dosahují nejvyšších cen na aukcích plemenného skotu a velmi dobře se prezentují i na výstavách. Je také jedním z nejkomplexnějších vnuků býka Mint. Otcem matky Mabusa je býk Hurly, jehož potomci se vyznačují typem a kombinovanou užitkovostí. Rodokmen Mabusa tedy velmi dobře kombinuje kvality těchto býků. Elegance a ušlechtilost po otci a typ po matce dokonale naplňují naše představy o fleckvieh v současnosti i v budoucnosti. Matka Marie je již po páté otelené. Jedná se o produkční plemenici vynikajícího exteriéru (vemeno hodnoceno 90 body). Pochází z podniku rodiny Auer Korbinian v Wörglu. Rodina M, která za ní stojí, byla cíleně rozvíjena od 60. let 20. století. Vždy se vyznačovala produkcí, exteriérem a především také velmi dobrým zdraví vemene. Nevlastní bratr Mabusa jménem Bergfest s GZW 130 a mlékem 1 236 kg je největší nadějí pro pokračování linie Bambi (označované také Bayer). Oba tito synové dokazují, že rodina krav M se dokáže se svojí dědičností prosadit.

S jeho prvními dcerami Mabuso ukazuje, co umí – přesvědčuje pěknou produkcí mléka, s dobrou dojitelností, při zdravém vemeni a s výborným procentem tuku (+0,21 %) a mírně pozitivní mléčnou bílkovinou (+0,02 %). Naplňuje tedy to, co mnozí chovatelé v současné době požadují – zlepšovatele složek. V exteriéru jeho dcery přesvědčují výbornými končetinami, především optimálním postavením končetin a suchým hleznem. Vemena jeho dcer se vyznačují velmi dobrou délkou čtvrtí, optimální délkou a rozmístěním a postavením struků. Je tak jedním z mála býků, kteří přinášejí optimální hodnoty pro všechny tyto znaky, stejně jako i optimální rámec a postavení končetin.

Další informace k tomuto býku naleznete na jeho stránce.

 

Vloženo: 28. 03. 2023       Stránka: Fleckvieh
Další články

Premiéra ve fleckvieh světě - bezrohý Megastar Pp vede mezinárodní topku býků

26. 06. 2023 Fleckvieh

To se ještě nikdy nestalo! Dubnový odhad plemenných hodnot 2023 se určitě zapíše do historie chovu fleckvieh. Poprvé vede mezinárodní topku býků fleckvieh geneticky bezrohý býk. Mluvíme o býku Megastar Pp – jméno tohoto výjimečného představitele plemene fleckvieh odpovídá jeho výjimečnému genetickému založení.

Hilfinger – komplexní prověřený býk, s pěknými, mělkými vemeny

05. 08. 2021 Fleckvieh

Tento býk pochází z chovu Ilg Gbr Georg & Ulrich v Hattenhofenu, z rodiny S, která se vyznačuje vysokou bílkovinou. Jeho matka Samba, dcera býka Wille, je již po šesté otelená a je stále fit, když její maximální laktace byla právě ta poslední pátá.

Hamlet Pp* - na rodině záleží!

02. 08. 2021 Fleckvieh

Rodina Günzinger z St. Georgen u Obernbergu je již po tři desetiletí stálicí v chovu fleckvieh a díky výstavním úspěchům s krávami z rodiny A se proslavila i za hranicemi. Dnes je rodina krav linie A ve světě fleckvieh něčím zvláštním. S velmi zajímavými bezrohými býky Hamlet Pp* a Wega Pp* dosáhla špičkového chovatelského úspěchu. Na ohromný genetický potenciál rodiny linie A ukazuje ale také řada vysoce genotypizovaných jalovic na farmě.

Zeiger - špičkový mladý genomický býk

20. 07. 2021 Fleckvieh

Jako syn Zazu ZEL-134 je pokračovatelem vzácnější krevní linie. Pochází z významné a úspěšné L-rodiny z podniku Schürer –Hammon. 

Malaga Pp - bezrohý, produkční zlepšovatel fitnessu

08. 07. 2021 Fleckvieh

Malaga je produkčně silný bezrohý zlepšovatel, který přináší později dospělé krávy, vyššího rámce, s dobrými končetinami. Ty jsou strmější, s pevnou spěnkou a vysokým paznehtem. Pěkná vemena se vyznačují především délkou a úhlem předního vemene,  s výrazným závěsným vazem a ideálními struky. To vše, společně s dobrými fitness znaky, přispívá k výborné dlouhověkosti po několik laktací.

Nejstarší bavorská plemenice dojeného plemene, a zřejmě nejenom tam

01. 01. 2021 Fleckvieh

Do nového roku se vždy přeje hodně zdraví, hodí se tedy začít nový rok příspěvkem z prvního čísla letošního německého časopisu Rinderzucht Fleckvieh o nejstarší bavorské plemenice dojeného plemene, a zřejmě nejenom tam nejstarší.

Logo ISB GENETICS

ISB GENETIC

Ledečská 2917
580 01 Havlíčkův Brod
Česká republika, EU kód: CZ61790003

IČ: 47451939     DIČ: CZ47451939 (jsme plátci DPH)

telefon: +420 569 408 331
email: info@isbgenetic.cz

ZASÍLAT NOVINKY

Pokud chcete od nás dostávat novinky emailem, zaregistrujte si prosím Váš email.

   

2000 - 2024 © ISB GENETIC - All rights reserved

developed: CodeKey.cz