Hamlet Pp* - na rodině záleží!

news img

Rodina Günzinger z St. Georgen u Obernbergu je již po tři desetiletí stálicí v chovu fleckvieh a díky výstavním úspěchům s krávami z rodiny A se proslavila i za hranicemi. Dnes je rodina krav linie A ve světě fleckvieh něčím zvláštním. S velmi zajímavými bezrohými býky Hamlet Pp* a Wega Pp* dosáhla špičkového chovatelského úspěchu. Na ohromný genetický potenciál rodiny linie A ukazuje ale také řada vysoce genotypizovaných jalovic na farmě.

 

Pokrok díky otevřenosti a odhodlání

Každý, kdo někdy byl na návštěvě u rodiny Günzinger, cítí, že vynikající krávy ve stáji jsou výsledkem celoživotní chovatelské práce, která byla možná jen díky odborným znalostem, vášni, lásce ke zvířatům, radosti z práce a troše štěstí. V roce 1991, kdy byla farma převzata, patřila k nejmenším farmám v regionu. Ihned po převzetí se Heidi a Martin Günzinger rozhodli zapojit se do kontroly užitkovosti a stát se členy FIH. V té době bylo ve stáji jen 7 krav. Mezi nimi byla i dcera Franka, jménem Austa, která byla zakoupena ze známého chovu Trinkfass z Taufkrichenu an der Trattnach. S její dcerou Anitou, z býka Morello, se mladý podnik v roce 1995 poprvé zúčastnil výstavy. A Anita byla nejlepší z 30 vystavených potomků býka Morello. To povzbudilo Heidi a Martina, aby na farmě provedli první přenos embryí. Ten provedl veterinář Franz Viehböck z inseminační stanice Hohenzell v roce 2002. Tím začal úspěšný příběh rodiny A z podniku Günzinger. 

Nadšení pro výstavy

Také děti Heide a Martina Günzinger, motivovaní svými rodiči, zahořely již v mládí pro chov fleckvieh. Společně jako rodina se pak zúčastnili mnoha výstav a soutěží mladých chovatelů. Za posledních dvacet let představila rodiny Günzinger na 17 různých výstavách mnoho krav z linie A. Řada předních umístění a vítězství v nich vzbudilo další nadšení pro chov skotu, i přes veškerou práci s tím spojenou. Jedním z největších úspěchů a nejemotivnějších okamžiků bylo vítězství s jejich rodinou krav na Bundesfleckviehschau 2005. Bylo zde vystaveno pět krav z této rodiny, které přesvědčily svojí jednotností. V té době bylo na farmě 18 krav, takže výstavy se zúčastnila více jak čtvrtina krav ze stáda. Pozoruhodná jsou ale i další vítězství, např. na Welser veletrhu, Rider veletrhu nebo výstavy EUROgenetiku.

Průkopník bezrohého chovu

Cit pro rozvoj chovu a myšlení orientované na budoucnost přiměly rodinu Günzinger, aby se již v začátcích začali věnovat šlechtění na bezrohost. Výborný exteriér a produkce, kterými se rodina A vyznačovala po mnoho let, byl dobrým počátečním základem pro využití bezrohých býků. V poslední době velkou radost přináší vysoce produkční dcera býka Incredible Ariane Pp, která má z přenosu embryí několik dcer. Mnoho jejích potomků podporuje mimořádně vysoký genetický potenciál rodiny krav linie A, i díky enormnímu nárůstu plemenných hodnot, po přechodu na současnou jednokrokovou metodu.

Nejlepší z nich je Arielle PP*, dcera Ariane Pp* a Mahanga, která má GZW 141 a všechny souhrnné známky exteriéru hodnocené 85 body. Její vemeno je dlouhé a pevně upnuté. Jako bezproblémová, kombinovaná, homozygotně bezrohá kráva, s výbornou produkcí odráží obraz optimální krávy plemene fleckvieh. Nedávno porodila zdravá dvojčata a bezproblémově zahájila druhou laktaci. Z této krávy je na farmě mnoho geneticky vysoko postavených jaloviček a zajímavých synů na inseminačních stanicích. Například jeden z nejlepších synů býka Weissensee jménem GS Wega Pp*. Naprostým hitem, a proto velmi žádaným, je syn Hermelína – Hamlet Pp*.

Hamlet Pp*  - báseň o býkovi

Existuje jen málo býků s tak vyváženým dědičným profilem jako je Hamlet Pp*. Skutečnost, že tento býk má GZW 148 a je bezrohý, hraničí s chovatelskou poezií. Hamlet Pp* je nejlepší bezrohý býk fleckvieh populace a dostává se tak všem chovatelů fleckvieh možnost šlechtit na bezrohost. Přináší univerzální, kombinovanou užitkovost s velmi dobrým fitnessem. Zvláště zajímavá je vysoká dlouhověkost, vynikající mezilaktační nárůst s velmi dobrou perzistencí a zdravá vemena. V exteriéru nabízí zvířata s dobrým rámcem, kvalitními končetinami a vynikajícími vemeny.  

Celý text v pdf, s tabulkou umístění krav na výstavách a rodokmenem rodiny do roku 1969.

Odkaz na katalogovou stránku býka.

Na youtube se můžete podívat na video o Hamletovi Pp z 9.7.2020

 

 

Fotogalerie

Matka Hamleta Pp - Arielle PP

Matka Hamleta Pp - Arielle PP

Vítězná skupina krav na Bundesfleckviehschau 2005, první Anita narozená 1992

Vítězná skupina krav na Bundesfleckviehschau 2005, první Anita narozená 1992

 
Vloženo: 02. 08. 2021       Stránka: Fleckvieh
Další články

Hilfinger – komplexní prověřený býk, s pěknými, mělkými vemeny

05. 08. 2021 Fleckvieh

Tento býk pochází z chovu Ilg Gbr Georg & Ulrich v Hattenhofenu, z rodiny S, která se vyznačuje vysokou bílkovinou. Jeho matka Samba, dcera býka Wille, je již po šesté otelená a je stále fit, když její maximální laktace byla právě ta poslední pátá.

Zeiger - špičkový mladý genomický býk

20. 07. 2021 Fleckvieh

Jako syn Zazu ZEL-134 je pokračovatelem vzácnější krevní linie. Pochází z významné a úspěšné L-rodiny z podniku Schürer –Hammon. 

Malaga Pp - bezrohý, produkční zlepšovatel fitnessu

08. 07. 2021 Fleckvieh

Malaga je produkčně silný bezrohý zlepšovatel, který přináší později dospělé krávy, vyššího rámce, s dobrými končetinami. Ty jsou strmější, s pevnou spěnkou a vysokým paznehtem. Pěkná vemena se vyznačují především délkou a úhlem předního vemene,  s výrazným závěsným vazem a ideálními struky. To vše, společně s dobrými fitness znaky, přispívá k výborné dlouhověkosti po několik laktací.

Nejstarší bavorská plemenice dojeného plemene, a zřejmě nejenom tam

01. 01. 2021 Fleckvieh

Do nového roku se vždy přeje hodně zdraví, hodí se tedy začít nový rok příspěvkem z prvního čísla letošního německého časopisu Rinderzucht Fleckvieh o nejstarší bavorské plemenice dojeného plemene, a zřejmě nejenom tam nejstarší.

První fleckvieh kráva s celoživotní produkcí 200 000 kg mléka!

19. 11. 2020 Fleckvieh

ERLE (česky Olše) z rodinné farmy Bernharda a Marie Schirnhoferových z Grafendorfu ve východním Štýrsku se zapíše do historie chovu skotu. Stala se první fleckvieh krávou na světě s celoživotní užitkovostí přes 200 000 kg mléka.

Logo ISB GENETICS

ISB GENETIC

Ledečská 2917
580 01 Havlíčkův Brod
Česká republika, EU kód: CZ61790003

IČ: 47451939     DIČ: CZ47451939 (jsme plátci DPH)

telefon: +420 569 408 331
email: info@isbgenetic.cz

ZASÍLAT NOVINKY

Pokud chcete od nás dostávat novinky emailem, zaregistrujte si prosím Váš email.

   

2000 - 2022 © ISB GENETIC - All rights reserved

developed: CodeKey.cz