První fleckvieh kráva s celoživotní produkcí 200 000 kg mléka!

news img

ERLE (česky Olše) z rodinné farmy Bernharda a Marie Schirnhoferových z Grafendorfu ve východním Štýrsku se zapíše do historie chovu skotu. Stala se první fleckvieh krávou na světě s celoživotní užitkovostí přes 200 000 kg mléka.

To je překvapením i pro starostlivou rodinu Bernharda Schirnhofera: „Očekávali jsme rakouský rekord, ale ne světový. Jsme velmi rádi, že jsme měli takové štěstí.“ Chovatelům popřáli představitelé agrárních a chovatelských organizací, kteří uvedli, že tohoto vynikajícího úspěchu bylo dosaženo pílí, mimořádným úsilím a velkým umem. Světový rekord je nejlepším důkazem výborné péče o zvířata, výjimečné pohody a mimořádných genů.  

Základem dobré pohody krav jsou také stáje. Erle je ustájena ve stáji postavené před 17 lety, do které se hodně investovalo, co se týká pohodlí krav. Stáj má pogumované chodby, zastýlané boxy slámou a je vybavená drbadly. I když je ve stáji neobvykle velké množství starých krav, teprve nedávno byla oslavována desátá kráva s celoživotní produkcí přes 100 000 kg mléka. A Erle je téměř třikrát starší a zatím vyprodukovala téměř sedmkrát více mléka, než průměrná dojnice. Průměrná celoživotní produkce krav fleckvieh v Rakousku je přibližně 30 000 kg mléka.

Erle je dcerou býka Morror a z matčiny strany pochází ze známé štýrské krávy Elli. V prvních letech nového tisíciletí stanovila Elli nový rekord v produkci u fleckvieh a do současnosti je její maximální laktace přes 20 000 kg mléka při 1 604 tuku a bílkovin nejvyšší dosaženou laktací  v Rakousku u plemene fleckvieh. Se sedmi telaty dosáhla celoživotní produkce 118 000 kilogramů mléka. 

Erle se narodila 15. 1. 2004, takže jí již bude 17 let a přivedla na svět 12 telat. Její současná celoživotní užitkovost je 200 543 kg mléka, s 4 737 kg tuku a bílkovin. Průměrná normovaná laktace je 13 530 kg mléka. I přes její věk je stále vitální, s mléčnou produkcí kolem 30 až 38 kilogramů mléka denně. Kromě neskutečné produkce, vynikala Erle vždy pevností, silnou vůlí a také mimořádnou perzistencí a zdravým vemenem.  Jedna z jejich tří dcer již překročila hranici 100 000 kg mléka. Erle je také babičkou zlepšovatele GS Minnesota.

Srdečná gratulace chovatelům takové dojnice!

 

Fotogalerie

Erle s rodinou chovatelů, kteří předali lásku k chovatelství i všem svým dětem

Erle s rodinou chovatelů, kteří předali lásku k chovatelství i všem svým dětem

Blahopřání rodině od zástupců agrárních a chovatelských organizací

Blahopřání rodině od zástupců agrárních a chovatelských organizací

 
Vloženo: 19. 11. 2020       Stránka: Fleckvieh
Další články

Premiéra ve fleckvieh světě - bezrohý Megastar Pp vede mezinárodní topku býků

26. 06. 2023 Fleckvieh

To se ještě nikdy nestalo! Dubnový odhad plemenných hodnot 2023 se určitě zapíše do historie chovu fleckvieh. Poprvé vede mezinárodní topku býků fleckvieh geneticky bezrohý býk. Mluvíme o býku Megastar Pp – jméno tohoto výjimečného představitele plemene fleckvieh odpovídá jeho výjimečnému genetickému založení.

Fleckvieh býk Mabuso – přesvědčuje svými prvními dcerami

28. 03. 2023 Fleckvieh

Po velkém úspěchu jeho dcery Melissy na Alpencupsu v Miesbachu byly jeho dcery úspěšné minulou sobotu na Noci mladých krav v Münsteru. Celkovou vítězkou zde byla jeho dcera Marbl a titul Miss nejhezčí vemeno získala jeho dcera Anna.

Hilfinger – komplexní prověřený býk, s pěknými, mělkými vemeny

05. 08. 2021 Fleckvieh

Tento býk pochází z chovu Ilg Gbr Georg & Ulrich v Hattenhofenu, z rodiny S, která se vyznačuje vysokou bílkovinou. Jeho matka Samba, dcera býka Wille, je již po šesté otelená a je stále fit, když její maximální laktace byla právě ta poslední pátá.

Hamlet Pp* - na rodině záleží!

02. 08. 2021 Fleckvieh

Rodina Günzinger z St. Georgen u Obernbergu je již po tři desetiletí stálicí v chovu fleckvieh a díky výstavním úspěchům s krávami z rodiny A se proslavila i za hranicemi. Dnes je rodina krav linie A ve světě fleckvieh něčím zvláštním. S velmi zajímavými bezrohými býky Hamlet Pp* a Wega Pp* dosáhla špičkového chovatelského úspěchu. Na ohromný genetický potenciál rodiny linie A ukazuje ale také řada vysoce genotypizovaných jalovic na farmě.

Zeiger - špičkový mladý genomický býk

20. 07. 2021 Fleckvieh

Jako syn Zazu ZEL-134 je pokračovatelem vzácnější krevní linie. Pochází z významné a úspěšné L-rodiny z podniku Schürer –Hammon. 

Malaga Pp - bezrohý, produkční zlepšovatel fitnessu

08. 07. 2021 Fleckvieh

Malaga je produkčně silný bezrohý zlepšovatel, který přináší později dospělé krávy, vyššího rámce, s dobrými končetinami. Ty jsou strmější, s pevnou spěnkou a vysokým paznehtem. Pěkná vemena se vyznačují především délkou a úhlem předního vemene,  s výrazným závěsným vazem a ideálními struky. To vše, společně s dobrými fitness znaky, přispívá k výborné dlouhověkosti po několik laktací.

Logo ISB GENETICS

ISB GENETIC

Ledečská 2917
580 01 Havlíčkův Brod
Česká republika, EU kód: CZ61790003

IČ: 47451939     DIČ: CZ47451939 (jsme plátci DPH)

telefon: +420 569 408 331
email: info@isbgenetic.cz

ZASÍLAT NOVINKY

Pokud chcete od nás dostávat novinky emailem, zaregistrujte si prosím Váš email.

   

2000 - 2023 © ISB GENETIC - All rights reserved

developed: CodeKey.cz